Soczewki – zasady stosowania

Jeżeli nosimy soczewki kontaktowe, musimy pamiętać o właściwym ich używaniu. W przeciwnym razie możemy być narażeni na infekcję oczu a nawet na stałe pogorszenie się wzroku.

Czego nie wolno robić?
Nie wolno ślinić soczewek. Śliniąc soczewkę pozostawiamy na niej bakterie. Kiedy soczewka wypadnie nam z oka i nie mamy możliwości włożenia jej do płynu – lepiej nie wkładajmy jej do oka. Najlepiej, nosić przy sobie okulary a także pojemnik z płynem do pielęgnacji soczewek.

Nie wolno myć soczewek wodą z kranu. Tego typu działania po pierwsze uszkadzają soczewki, po drugie – nie dezynfekują ich, narażając nasze oczy na infekcję.

Częstym problemem są przeleżane soczewki. Soczewki które mają termin ważności np. pół roku potrafią leżeć u nas rok, a my usprawiedliwiamy się, że to dlatego iż zakładamy je tylko raz w tygodniu. Jednak data przydatności zaczyna być mierzona od momentu otwarcia pudełka z soczewkami. Zatem, nawet, jeżeli użyliśmy ich tylko kilka razy po przekroczeniu ważności od daty otworzenia ich nie powinny być stosowane.

Przekraczanie terminu noszenia soczewek. To kolejny problem. Co dzieje się z soczewką którą nosimy dłużej niż powinniśmy? Soczewki rysują się oraz strzępią na brzegach.

Soczewki trzeba zdejmować na noc, aby mogły odpocząć oczy.

Ważne jest też zdjęcie soczewek po spożyciu napojów alkoholowych. Alkohol w organizmie zaburza gospodarkę wodną a to sprawia, że oczy szybciej wysychają, i soczewki mogą naruszyć oko.

hastagi na stronie:

# data waznosci soczewek# termin ważności soczewek# noszenie soczewek po terminie# waznosc soczewek# soczewki data ważności# jak stosować soczewki# stosowanie soczewek# przekroczony termin noszenia soczewek

Related posts

Top