Termin przydatności soczewek

Jeżeli otworzymy soczewki i nie stosujemy ich każdego dnia – musisz wiedzieć, jak liczyć ich termin ważności. Otóż czas ten liczy się od otwarcia soczewek. Zatem, jeśli masz soczewki miesięczne i zakładasz je tylko trzy dni w tygodniu, nie oznacza to, że czas ich użytkowania się wydłuża.

Pamiętaj więc, że niezależnie od tego przez ile dni w tygodniu nosisz soczewki, okres ich przydatności liczy się od czasu otwarcia opakowania z soczewkami. Od tego czasu więc dokładnie przez miesiąc nosimy soczewki miesięczne, przez tydzień tygodniowe i przez jeden dzień dzienne.

CO ROBIĆ GDY POJAWI SIĘ PROBLEM
W razie wystąpienia któregoś z powyższych objawów należy:
• NIEZWŁOCZNIE ZDJĄĆ SOCZEWKĘ / I.
• Obejrzeć oczy w lustrze, czy nie występują jakieś nieprawidłowości.
• Jeżeli objawy ustąpią po zdjęciu soczewki, to można założyć nową, świeżą soczewkę.

• Jeżeli jednak objawy powrócą po założeniu nowej soczewki, to należy ją zdjąć i NIEZWŁOCZNIE skontaktować się ze specjalistą. Może to być początek poważnych problemów takich jak: infekcje, owrzodzenie rogówki, neowaskularyzacja lub
zapalenie tęczówki. Mogą one rozwijać się bardzo szybko i doprowadzić do stałego znacznego osłabienia widzenia. Mniej poważne przypadki takie jak: otarcie, ubytki w nabłonku lub bakteryjne zapalenie spojówek muszą być wcześnie rozpoznane i wyleczone w celu uniknięcia komplikacji.

• Jeżeli soczewka pęknie na oku, to powodować będzie dyskomfort. Nie należy jednak wpadać w panikę, gdyż nie jest możliwe aby soczewka lub jej część wpadła za oko. Wyjmij z oka poszczególne części soczewki, tak jak wyjmujesz normalnie soczewkę. Jeżeli jednak usunięcie części soczewki sprawia kłopoty, to nie należy nadmiernie szczypać tkanek oka. Przepłucz oko płynem. Jeżeli to nie pomaga, to zgłoś się do specjalisty, który łatwo znajdzie soczewkę używając fluoresceiny.

• W przypadku, gdy pojawia się wrażenie suchych oczu, wystarczy kilkakrotnie mrugnąć lub użyć kropli nawilżających (np. Aquify™). Jeżeli suchość nie ustępuje, to należy skonsultować się ze specjalistą.

INFORMACJA DODATKOWA
Ryzyko wystąpienia problemu może zostać zredukowane poprzez właściwe rozpoznanie ewentualnych objawów i zastosowanie się do zaleceń z punktu:

Czy wiesz że palenie tytoniu powoduje wzrost ryzyka wystąpienia u użytkowników soczewek
kontaktowych wrzodziejącego zapalenia rogówki.

Teskt i Foto – materiały informacyjne Ciba Vision

Soczewki kontaktowe kolorowe

hastagi na stronie:

# zapalenie rogówki# soczewki jednodniowe termin ważności# czy soczewki mają termin ważności# czy soczewki maja date waznosci# waznosc soczewek kontaktowych# termin przydatności soczewek kontaktowych# czy soczewki mają date# czy kolorowe soczewki mają datę ważności# czy soczewki są ważne od otwarcia ?# dwa dni waznosc soczewek

Top