Soczewki korekcyjne

Soczewki korekcyjne służą do wyrównywania wad wzroku: wrodzonych lub nabytych. Mogą to być soczewki jednodniowe, tygodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne lub roczne, a także soczewki do ciągłego noszenia, do 30 dni i nocy (np. Focus Night & Day)
Podobnie jak okulary korekcyjne – znoszącą lub zmniejszają skutki wrodzonej lub nabytej wady wzroku takiej jak nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm (niezborność), czy starczowzroczność.
Soczewki korekcyjne Focus Night & Day

Warto tutaj polecić AIR OPTIX™ NIGHT&DAY™ CIBA Vision

Miesięczne soczewki kontaktowe o najwyższej przepuszczalności tlenu wśród wszystkich dostępnych miękkich soczewek kontaktowych. Przeznaczone są do użytkowania w trybie dziennym, z możliwością bezpiecznego noszenia do 30 dni i nocy. Zdrowa alternatywa dla laserowej korekcji wad wzroku.

Warto dodać że nie wiadomo, kto i kiedy wynalazł okulary. O tym, że przez szkło widzi się lepiej, wiedziano już w starożytności. Liczne przekazy mówią, że rzymski cesarz Neron oglądał walki gladiatorów przez specjalnie wyszlifowany diament.

Pierwsze przyrządy, które można by nazwać okularami pojawiły się już w X wieku u Arabów. W tym samym czasie Chińczycy poprawiali ostrość wzroku patrząc przez kryształy.

W Europie zaś okulary korekcyjne pojawiły się w XIV wieku. Były jednak bardzo niedokładne, aż do XVI wieku, kiedy Jan Kepler dokonał przełomowych odkryć w dziedzinie optyki. Natychmiast stały się symbolem mądrości i bogactwa ze względu na wygórowaną cenę. Początkowo składały się one z jednej soczewki. Beniamin Franklin skonstruował okulary dwuogniskowe.

W 1752 roku James Escott opatentował okulary przeciwsłoneczne. Jego pomysł nie był jednak nowy. Eskimosi od starożytności używali wydrążonych kości i drewna do ochrony przed ślepotą śnieżną. Oprawki zmieniały się wraz z panującą modą (np. binokle). Rozpowszechniły się wraz z modą lat 20. XX wieku. Przełomem konstrukcyjnym w produkcji okularów było wprowadzenie do użycia plastikowych soczewek. Stały się wówczas tańsze, bardziej trwałe, powszechnie dostępne.

Największymi producentami i eksporterami okularów są Włochy, drugie miejsce zajmuje Hongkong. Obecnie okulary coraz częściej są zastępowane soczewkami kontaktowymi (szacuje się, że nosi je ok. 100 mln osób).

Wracjac do soczewek korekcyjnych – możemy wyróżnić się:
soczewki sferyczne do korekcji dalekowzroczności (nadwzroczności) lub krótko-wzroczności
soczewki toryczne do korekcji astygmatyzmu (wada często towarzysząca krótkowzroczności lub nadwzroczności, dodatkowo potęgująca brak ostrości widzenia);
progresywne do korekcji presbiopii (starczowzroczności).

W opraciu o tekst – wikipedia i materiały prasowe CIBA Vision

Related posts

Top