Soczewki kontaktowe

3 kroki profilaktyki raka tarczycy

3 kroki profilaktyki raka tarczycy
Warszawa, 1 września 2017 r. INFORMACJA PRASOWA 3 kroki profilaktyki raka tarczycy Wrzesień to miesiąc budowania świadomości o raku tarczycy. Sprawdź, kogo może dotyczyć ta

Warszawa, 1 września 2017 r.

INFORMACJA PRASOWA
3 kroki profilaktyki raka tarczycy

Wrzesień to miesiąc budowania świadomości o raku tarczycy. Sprawdź, kogo może dotyczyć ta choroba, jak można się przed nią uchronić, a także jak powinno się badać tarczycę. Poznaj 3 kroki profilaktyki w ramach kampanii edukacyjnej „Motyle pod ochroną”.

Rak tarczycy trzykrotnie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Każdego roku diagnozowany jest u 3 tysięcy osób w Polsce; jest także nowotworem o jednej z najszybciej rosnących zachorowalności w USA i Europie. Eksperci przewidują, że przy utrzymaniu tej tendencji, rak tarczycy do 2025 roku stałby się najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w Stanach Zjednoczonych.
W 90 proc. przypadków raka tarczycy można skutecznie wyleczyć. – Kluczem do leczenia raka tarczycy jest wciąż wczesna diagnostyka – mówi prof. Marek Dedecjus, Kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej Warszawskiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.
Podstawowymi objawami raka tarczycy są:
• guzki w przedniej części szyi
• powiększone węzły chłonne
• chrypka lub zmiany głosu
• trudności w połykaniu
We wczesnym stadium, nowotwór może nie dawać żadnych symptomów, dlatego bardzo ważne jest regularne badanie tarczycy. Z okazji światowego miesiąca budowania świadomości o raku tarczycy, organizacja Polskie Amazonki Ruch Społeczny (PARS) zaprasza do obejrzenia filmu, zawierającego trzy podstawowe kroki profilaktyki: https://youtu.be/vOTvQp47H9M

1 krok – USG tarczycy
Podstawowym badaniem umożliwiającym wykrycie najmniejszych zmian, w tym małych guzków tarczycy, jest USG, które należy wykonywać raz na dwa lata, jeśli poprzednie badania nie wykazały niepokojących zmian i lekarz nie wydał innego zalecenia.
Jak podkreśla Elżbieta Kozik, prezes PARS – badamy się przede wszystkim po to, by upewnić się, że wszystko jest w porządku, a profilaktyki nie należy się bać, bo to ona daje nam poczucie komfortu.
Z badań USG tarczycy można skorzystać w Poradni z Apetytem na życie, prowadzonej przez organizację Polskie Amazonki Ruch Społecznych. Poradnia działa w ramach Lecznicy Onkologicznej – Onkolmed przy ul. Nowourysnowskiej 139L w Warszawie. Badania USG tarczycy odbywają się przez cały rok, w każdą środę, w godz. 14:00 – 15:00. Można się na nie zapisać pod numerem telefonu 22 643 45 03 na hasło „Poradnia z Apetytem na życie”. Badania prowadzone są w systemie cegiełkowym, a symboliczny koszt USG tarczycy wynosi 25 PLN. Zebrane środki przeznaczone są na finansowanie kolejnych badań.
– Guzki tarczycy to powszechny problem, zarówno wśród kobiet i mężczyzn. Należy pamiętać, że jedynie 10 proc. guzków, to guzki nowotworowe. Pozostałe są zmianami niegroźnymi, które mimo wszystko należy kontrolować. Guzki dotyczą około 50% kobiet i mężczyzn po 65 roku życia – dodaje prof. Marek Dedecjus.

A to już wiesz?  Planujemy nowe życie - Rodzicielstwo i prokreacja w kontekście łuszczycy

2 krok – samobadanie tarczycy
Około 5 proc. guzków wykryć można w badaniu palpacyjnym. Jego wykonanie jest bardzo proste – każdy może je zrobić samodzielnie w domu.
• Weź szklankę wody oraz lustro;
• Ustaw lustro tak, by widzieć przednią część szyi;
• Wyciągnij szyję ku górze;
• Nabierz w usta łyk wody;
• Przełykając wodę obserwuj w lustrze szyję, sprawdzając czy nie ma widocznych guzków lub asymetrii.
Regularne wykonywanie samobadania pozwoli na poznanie wyglądu szyi i umożliwi łatwiejsze zaobserwowanie ewentualnych zmian.

3 krok – zdrowy tryb życia
Zalecaną forma profilaktyki we wszystkich nowotworach, w tym w raku tarczycy, jest prowadzenie zdrowego trybu życia i zbilansowana dieta. Balans aktywności fizycznej i odpoczynku sprzyja regeneracji organizmu. Aktywność fizyczna poprawia motorykę ciała, krążenie i samopoczucie, niwelując stres. Zbilansowana dieta pozwala na dostarczenie do organizmu potrzebnych substancji odżywczych, także tych sprzyjających pracy tarczycy. Wśród nich są m.in.:

• jod – ryby morskie oraz owoce morza, żółtka jaj, pomidory, ziemniaki, banany;
• selen (sprzyja przyswajaniu jodu) – orzechy brazylijskie, pestki dyni;
• witamina C (wspomaga przemianę hormonów tarczycowych) – owoce cytrusowe, kiwi, papryka.
Zdrowa, zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna pomagają w utrzymaniu odpowiedniego indeksu masy ciała. W przypadku wielu nowotworów, w tym także raka tarczycy, wskaźnik masy ciała powyżej 25 kg/ m2 podnosi ryzyko wystąpienia choroby.
Więcej informacji na temat raka tarczycy oraz pierwszej kampanii edukacyjnej o raku tarczycy „Motyle pod ochroną” można odnaleźć na stronie internetowej www.motylepodochrona.pl Kampania „Motyle pod ochroną” jest realizowana przy wsparciu grantu edukacyjnego firmy Sanofi Genzyme.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy